Најголемиот премин во светот во кој се наоѓа и цела шума (фото)

2 август, 20110
peshtera-naslovna

Најголемиот пештерски премин кој има и џунгла внатре, долг е дури 4 километри, широк 100, а висок 200 метри.

„Mountain River Cave“ е само дел од мрежата од преку 150 пештери, толку големи, да истражувачите сеуште не успеале да ги истражат до крај.

Преминот кој се наоѓа во националниот парк во Виетнам е откриен од британските истражувачи на пештери во 2009 год.

„Просто е неописиво чувството да се види преминот кој е толку голем да внатре во себе има шума“, раскажува 52 годишниот Карстен Питер кој има направено фотографии на овој чудесен премин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit