Најмалиот коњ на светот

16 јули, 20110
smallest-animals05

Најмалиот коњ на светот се вика Thumbelina или преведено на македонски Палчица. Thumbelina е минијатурно пони, меѓутоа таа е родена како џуџе пони, што дополнително ги намалило шансите за нејзин раст. Верувале или не, Thumbelina е висока само 44,5 сантиметри.

Thumbelina е родена во мај 2001 година во фармата на Пол и Кеј Гуслинг, кои одгледуваат минијатурни коњи. Таа му припаѓа на родот Chestnut Mare и сеуште живее со своите сопственици на фармата Goose Creek во Мисури, САД.

Thumbelina тежи само 26 килограми, а во просек коњите од нејзиниот вид достигнуваат тежина помеѓу 80 и 105 килограми. Само за споредба, во просек нормалните коњи тежат околу 500 килограми.

Во 2006 година Гинисовата книга на рекорди на Thumbelina и ја додели титулата најмал коњ на светот. Со оваа титула порасна и нејзината популарност, па нејзините сопственици дури и креираа интернет страница за ова мало, но прекрасно коњче.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit