Category: Гинис

ginis-jazik.jpg
Гинисовиот рекорд за најголема тежина подигната со јазик му припања на британецот Томас Блекторн. Тој успеал само со сопствениот јазик да подигне тежина од друи 12.5 килограми. Рекордот го поставил на снимањето на Ел Шоу Олимпико, во Мексико Сити на 1 август 2008 година.

madonna_main_gi_.jpg
Мадона додаде уште еден Гинисов рекорд во својата колекција откако нејзиниот најнов албум МДНА се најде на првото место на топ листите во Велика Британија. Со ова Мадона по 12ти пат се најде на врвот на листите, со што стана најуспешниот соло уметник на британските топ листи и успеа да влезе во Гинис. Мадона со […]

citanje.jpg
И учењето може да ве однесе во Гинисовата книга на рекорди, како што потврдија и основните училишта низ Лондон. 27 училишта учествуваа на настанот, кој подразбираше одржување на час по англиски јазик, на кој  симултано и истовремено се читаше книгата „Воениот коњ“ од авторот Мајкл Морпурго. На настанот учествуваа 2735 ученици, од кои повеќето изјавија […]

nas-jajca.jpg
Ви го претставуваме најголемото јајце на светот, според Гинисовата книга на рекорди. Станува збор за јајце тешко неверојатни 2.589 килограми, снесено од ној од видот Struthio camelus. Јајцето било снесено на фармата на Кристин и Гунар Шалин од Борланж, Шведска, на 17ти мај 2008 година.

najteskiot-motor-ginis.jpg
Ви го претставуваме најтешкиот мотор на светот, вистинско чудовиште помеѓу превозните средства на две тркала. Моторот, кој стана сопственик на Гинисов рекорд, е од марката Харзер Бајк Шмиде и го конструирале Тило и Вилфред Зили од Германија. Моторот, кој тежи неверојатни 4.749 тони, влезе во Гинисовата книга на рекорди на 23 ноември 2007 година.

Bollywood-ginis.jpg
Реалното шоу „Танцувај Индија Танцувај“ постави нов Гинисов рекорд за најголем боливудски танц. Во танцот учествуваа 4428 луѓе, ученици кои им се придружија на 13те натпреварувачи во нивниот танц на познатата боливудска песна ‘Dhinkachika Dhinkachika’. Настанот се одржа на колеџот КЈ Сомаја во Бомбај, а сите учесници пред официјалниот танц вежбаа неколку часови со познатите […]

ginis-kameron.jpg
Познатиот режисер Џејмс Камерон влезе во Гинисовата книга на рекорди откако со своја сопствена подморница се спушти на длабочина од 11.000 метри. Камерон во неделата се нурнал со мини-подморница која лично ја проектирал до дното на најголемата длабочина на планетата, спуштајќи се низ темните води на Пацификот на длабочина од 11 километри, потег кој ги […]

hot-dog-ginis.jpg
Ви го претставуваме најскапиот комерцијален хот-дог на светот, кој може да го најдете во познатиот ресторан Серендипити 3, која се наоѓа на Менхетен во Њујорк. Хот-догот влезе во Гинис со вистински зачудувачка цена – едно вакво задоволство ќе ве чини дури 69 долари. Хот-догот е направен од говетски колбас пржен во масло од бели тартуфи, […]

ginis-vlece.jpg
Уште еден навистина чуден Гинисов рекорд – најдолго растојание поминато додека те влечат со коњ додека телото ти гори. Овој бизарен рекорд му припадна на Халапи Роланд од Кисороши, Унгарија, а беше поставен на 12 ноември 2008 година. Верувале или не, Роланд успеал да издржи дури 472.8 метри, иако неговата облека горела додека тој бил […]

ginis-nastan.jpg
Освен што беше прогласен за најброен женски маратон на светот, Нагоја Воман Маратон 2012, кој се оддржа во Јапонија, беше прогласен и за најголем „женски“ настан во светот. Во маратонот учествувале 13 114 жени, а самиот настап бил квалификациона трка за Јапонките кои сакаат својата држава да ја претставуваат на Олимписките Игри во Лондон. Маратонот, […]

ginis-brici.jpg
Под покровителство на фирмата за жилети Gillette во Грција беше поставен нов Гинисов рекорд за најбројно симултано бричење. Настанот се одржа во еден од супермаркетите на Масутис во Солун, а учествуваа 2150 мажи кои со овој настан го промовираат новиот брич Fusion Proglide, но и собраа пари за локалната хуманитарна организација која им помага на […]

coko-ginis.jpg
Рекордот за најскапото чоколадно јајце на светот (во категоријата чоколадни јајца без скапоцени камења) беше соборен во Лондон каде беше продадено чоколадно јајце тешко 50 килограми. Јајцето, кое е дело на британскиот изработувач на чоколади Вилијам Чули, беше продадено за 7000 фунти на бизнисменот Кирис Вандервала. Јајцето е направено од Амадеи чоколадо произведено во Венецуела, […]

ninga-ginis.jpg
Нинџа желките, кои беа вистински хит во 90тите години на минатиот век, покажаа дека сеуште имаат свои фанови во светот. Во Mall of America, еден од најголемите трговски центри во Минесота, САД, беше срушен гинисовиот рекорд за најмногу луѓе облечени како Нинџа желки собрани на едно место. На настанот учествуваа 836 маскирани луѓе, со што […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris