Најголемото јајце снесено од жива птица

2 април, 20120
nas jajca

Ви го претставуваме најголемото јајце на светот, според Гинисовата книга на рекорди.

Станува збор за јајце тешко неверојатни 2.589 килограми, снесено од ној од видот Struthio camelus.

Јајцето било снесено на фармата на Кристин и Гунар Шалин од Борланж, Шведска, на 17ти мај 2008 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/