Најскапата куќа во Велика Британија

5 јуни, 20110
najskuplja-kuca-uk-1

Вилата која зафаќа од 58 хектари и има 103 соби, 4 базени, а пентхаус апартмани и хелиодром, а се наоѓа во селото Суреј во Виндлшем, околу 50 киломтери близу Лондон.

Пред година дена резиденцијата, чиј сопственик Лесли Ален Верко (67),ставена е на продажба за 70 милиони фунти.

Неговата компанија „Rhymer Investments“ ја купила куќата во 2002 година за 20 милиони фунти и од тогаш во неа има вложено преку 30 милиони за реновирање и обновување. По една голема бура во 1987 година, поради пад на дрво кое го оштетила доводот со гас, куќата изгорела. Тогашните сопственици банкротирале и Лесли ја купил куќата за малку пати.

Вилата која во текот на 70-тите години на минатиот век, куќата била во сопственост на египетскиот принц Сами Гаједа, а изградена била од италијански мермер, еден од најретките во светот.

Куќата поседува кино со 50 места за седење, 2 куглани, терени за сквош и тенис, езеро и винарска визба, а први комшии се Елтон Џон и Брајан Мери („Queen“).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi