Најскапата пица на светот

17 август, 20110
piza1

Ја знаете онаа изрека „толку е богат што незнае што да прави со парите“? Епа доколку познавате некој таков, слободно кажете му да го посети ресторанот „Лавиринтот на Гордон Ремси“ (Gordon Ramsey’s Maze) во Лондон, каде за една пица ќе му наплатат 100 фунти, односно 178 долари.

Пицата, која Гинисовата книга на рекорди ја прогласи за најскапата пица во светот содржи кромид, паста од бели тартуфи, фонтина кашкавал, моцарела сирење, печурки манатарки, панчета, свежо набрана дива марула и рендани италијански бели тартуфи, кои се многу ретки и чија цена достигнува и до 2500 долари за килограм. Доколку некогаш пробате ваква пица, ве молиме да го споделите искуството со нас за да знаеме дали „вреди за парите“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi