Највисоката кула на светот! Во Јапонија, а каде на друго место :)))

5 ноември, 20110
kula naslovna

Гинисовиот рекорд за највисока кула на светот во моментот е во рацете на Tokyo Sky Tree, позната и под името New Tokyo Tower. Оваа кула е предавател, обсерваторија и ресторан во едно, но сеуште е во фаза на изградба.

Кулата е висока 634 метри, а се очекува дека ќе биде целосно изградена до февруари идната година. Целиот проект се изведува под водство на познатата фирма Тобу Реилвеј, а официјалното отворање на кулата е закажано за 22 мај 2012 година.

Главната улога на кулата е да биде предавател за радио и телевизиските програми во Јапонија, бидејќи моменталниот предаватеч Tokyo Tower нема капацитети за целосен дигитален пренос затоа што е опколена со многу облакодери.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş