Највисокиот човек во светот

17 јули, 20110
Robert Pershing Wadlow nasl

Робет Першинг Вадлоу (1918 -1940) бил и е највисокиот човек  што воопшто е снимен за Гинисовата книга на рекорди. Тој достигнал 2,72 метри во висина и 222,26 килограми тежина, пред неговата смрт на 22 години.

Неговата висина се должи на хиперактивна хипофиза.

Роберт Виндлоу е роден во Алтон, Илиниос на 22 февруари 1918 година. Тогаш тој тежел само 3, 8 килограми. Но потоа тој привлекул внимание со неговото забрзано растење, кога ги надминал неговите  брат и сестра кои имале нормална висина. На возраст од 13 години тој станал највисокото момче во светот, со висина од 2,24 метри.

На 18 годишна возраст неговата висина изнасувала 2,54 метри, а тежел 177килограми. На 20 годишна возраст Роберт потпишал договор со меѓународна компанија за чевли, тој добивал чевли во замена за промотивна турнеја. Робет се запишал и на колеџ со намера да студира право. Меѓутоа, неговата големина започнала да си го зема својот данок. Тој починал во сон и на 19 јули бил погребан во Алтон.

Во неговиот роден град е крената бронзена статуа во негова чест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit