Неверојатна капела во дрво во Франција

31 декември, 20110
Untitled-3

Во француското село Алувил Белфоз се наоѓа познатата Даб Катедрала, односно катедрала која е изградена во стеблото на еден даб. Станува збор за дрвени скали поставени како спирала околу дрвото кои водат до неколку одаи.

Иако точната старост на дрвото не е позната, според сите наоди станува збор за најстарото дрво во Франција. Со сигурност се знае дека дрвото постоело во 13 век, за време на владеењето на Луи 14, кога франција била централизирано кралство. Капелата ја преживеала 100 годишната војна против Англија, Црната чума, Револуцијата и владеењето на Наполеон. Локалците тврдат дека дека дрвото е старо повеќе од 100 години, но експертите ја проценуваат неговата старост на околу 800 години.

За капелата се верува дека е чудо на природата, бидејќи во доцните 1600 години било погодено од гром, но преживеало. Иако средината на стеблото е издлабена, дрвото постојано раѓа нови грачниња и листови. Капелата е посветена на Дева Марија, а локалните христијани го посетуваат секогаш на 15 август.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris