Нова година во Истанбул

20 декември, 20110
1 naslovna

Градот која е врската помеѓу истокот и западот од секогаш бил една од најпосакуваните дестинации за Новата Година.

Небото над овој величествен град го бодат илјадници минариња, додека се слушаат и камбаните на бројните цркви.

Истанбул, познат и како Цариград и Константинопол е најголемиот град во Турција, и трет по големина вистински град во светот, со популација од 13 милиони жители, овој прекрасен мегаград е културниот, економскиот и финансискиот центар на Турција.

Одличната стратешка локација – врската помеѓу два континенти била населена уште од историски времиња, а како град бил значаен центар уште од древни времиња.

Единствениот град во светот кој се протега на два континенти, Истанбул и физички и метафорично ги поврзува Европа и Азија, центарот на Христијанството речиси 1500 години, седиште на Исламот уште 500 години, Истанбул низ историјата променил многу имиња, но навистина ја задржал славата и гламурот.

Истанбул е градот кој според многумина ја има најубавата новогодишна атмосфера кога станува збор за европските дестинации.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber