Откриен фосил од најстрашниот предатор на сите времиња

10 јули, 20110
Откриен фосил од најстрашниот предатор на сите времиња

Черепот на едно од најголемите морски чудовишта, кој е пронајден пред повеќе од една година во Велика Британија, за прв пат било прикажано пред јавноста.

Тој бил опишан како најстрашниот предатор на земјата.

Фосилот стар 155 милиони години, пронајден е кон крајот 2008 година, 170 километри југозападно од Лондон, но н а научниците им било потребно 18 месеци черепот да го одвојат од карпата, а потоа успешно да ги состават 95 % од деловите на скелетот.

Палеонтолозите веруваат дека ова суштество, чиј череп е изложен во музејот во Дорсет, припаќа на нов вид диносауруси.

Наликува на крокодил, а се тврди дека живееле во периодот на Јура и Креда.

Долг измеѓу 15 и 18 метри, се вели дека бил главен предатор во морињата и океаните.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit