Една вистина од мајстор од 32 – ри степен

11 октомври, 201110
Masonic-Symbol

Вистината за Масонските тајни

Јас сум Масон веќе десет години. Во текот на овој период, научив многу во врска со Масонските тајни. Без никакво двоумење, би сакал да ја откријам вистината зад тајните, бидејќи вистината е дека тајните на нашата организација се видливи за секого.

Дали има тајни во нашите Масонски симболи?

Можеби, но доколку во нашите симболи се содржани Масонските тајни зошто тогаш ги материјализираме и ги прикажуваме на нашите згради? Зошто ние гордо ги прикажуваме на нашите возила, во нашите домови, на нашата облека, на нашите прсти?

Вистината е дека не постои голема мистерија во Масонските симболи. Тие се едноставно работни алатки надарени со морално учења. Високот се користи за да ја држи структурата исправена, исто како и правдата и вистината. Агломерот се користи за да се осигурат дека двата агли се правилни, всушност ја гарантираат силата на структурата. Нивото на сигурност, всушност почива врз солидарна основа и врз ниту еден член од структурата не се прави никаков притисок. Масонската јагнешка престилка го симболизира начинот на кој Масоните го избираат својот начин на живот, во служба на другите и со чистота во своите намери. Овие алатки може да се користат на различни начини, и може да бидат надарени со различни морални квалитети. Постојат и други алатки и други учења, но единствената вистина е дека тоа се само симболи. Тие не се никакви тајни.

А, тајното Масонско ракувања, знаците и лозинките?

Да, тие претставуваат тајна. Но, зошто се тие тајни? Ракувањето претставува едноставно начин на препознавање. Знаците и лозинки се користат првенствено како дел од нашите Масонски ритуали. Тие не претставуваат клучеви за некои древни и таинствени знаења. И покрај тоа што, еден човек може да ги научи сите знаци, ракување и зборови, тоа не би било доволно за да може да влезе и да присуствува на Масонските ритуали. Па, дури и да успее да влезе како Масон во текот на Масонските ритуали, едноставно тој би бил збунет и нема да го доживее просветлувањето. Без да се разбере чинот на набљудување, самиот чин носи многу малку значење. Тоа би било како да гледа емисија на National Geographic за примитивни племенски обичаи со исклучен звук. Без да се знае и разбере што всушност прават и зошто, тоа не би имало никаква смисла.

Значи, зошто овие работи се сметаат за Масонски тајни? Со еден збор …. поради чест. Секој маж кој станал Масон ги презел врз себе ветување дека ќе ги задржи овие и други работи како тајна. Тоа не е прашање на тајност или привилегија или ексклузивитет, па дури ниту прашање на приватноста, тоа е едноставно прашање на лична чест. Ќе дадете ветување и мора да го почитувате.

 

Што со тајните Масонски Ритуали?

Па да, нашите Масонски ритуал содржат многу Масонски тајни. Тие се тајни кои ги чува секој Масон, а се заколнуваат во својата чест дека ќе ги чуваат. Ние ги користиме нашите ритуал како средство да се објасни, да се образува, да се пренесат знаење на кандидатите и на Браќата кои сакаат да научат повеќе. Но, дали нашиот ритуал навистина е тајна, очигледно не.

За речиси три века, можеби и подолго, мажите ги “прикажувале” тајните и мистериите на Масоните, а тоа продолжуваат да го прават и денес. По речиси триста години на “прикажување“, сигурно не постои ништо повеќе што може да се види. А сепак, има уште многу работи.

Ритуалите на Масоните содржат Масонски тајни. Тоа е вистина. Но, како и секој Масон кој патувал и присуствувал во Ложа во друга држава можат да потврдат дека ритуалот варира од една во друга држава. Всушност, она што јас го имам видено и врз основа на моето искуство, тајните Масонски ритуал значително може да варира во текот на едно деноноќие во истата ложа. Учењето е исто; впечатоците вообичаено се исти кај кандидатите, но само променливоста на ритуал е слична. Нормално дека вистинската тајна може да се зачува доколку има различни и променливи форми.

Значи која е вистината за Масонските тајни?

Вистинската тајна на Масоните е само следното: интимните моменти, заедничките чувства, тајните копнежи и личното верувања помеѓу мажите кои формирале алка преку братството кое ги поддржува и ги зајакнува преку нивното учења. Мажите од сите сфери на животот и од различни средини доаѓаат заедно во Масонството и се нарекуваат еден на друг, брат. Некои од тие луѓе навистина стануваат како браќа. Тие си веруваат меѓу себе и формираат блиски пријателства.Ги споделуваат своите животни искуства и страдања. Тие прифаќаат и се прифатени. И, во текот на патот тајни се создадени, тајните се делат и тајните се чуваат. Таков е животот. Тоа е вистината за Масонските тајни.

Уште една последна работа

Не дека, вистинскиот Масон не може јавно да ги открие тајните за која што претходно тој се заколнал дека нема да ги открие. Како што реков, тоа е прашање на лична чест. Сепак, тоа не значи дека сеопфатните студии на симболите, тајните и значењето треба да бидат обесхрабрени. Всушност, сите ние треба да продолжиме да се бориме за повеќе знаење, подлабоко разбирање и многу повеќе светлина.

10 comments

 • A.A.

  31 мај, 2014 at 16:13

  e taka pokazi gi site da citaat…

  Reply

 • A.A.

  31 мај, 2014 at 16:12

  sto mi gi brises odgovorite be daj da ja vidime vistinata da ne prosvetli

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:35

  i masonite-jezuitite sigurno nema da se raspravaat so mene ili tebe ne samo tuka nego bilo kade oni se premnogu pametni u picku mater pamet golema ama ama ne se umni…aj cao i nema da bide se ok

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:28

  koj posleden se smee najslatko SE SMEEEEEE

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:26

  bog moze da gi unisti vednas kako sto rece isus zarem mislis nemozam sega da viknam iljadnici angeli koga juda go predade a apostolite sakaa da go odbranat no treba da se ispolni bozjata volja taka im rece isus…

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:21

  i ne e nisto interesno so masonite ama bas nisto oni se vo gomna i sakaat site da gi stavat vo gomna i sorou-bolka …

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:15

  ova go pisuvam za masonov sto e deset godini -32 stepen bil ajde bre kako sto vikaat abe znaes li kade ides…

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:11

  i masonite ne se nikakva tajna oni samite vo nivnite umovi si mislat deka se nekakva tajna arkana i sekakvi fantazii…za masonite-jezuitite se znae se i toj sto znae znae deka im nema spas samite ke se unistat…zasto se mnogu pametni…

  Reply

 • A.A.

  30 мај, 2014 at 16:03

  masonite go obozuvaat gjavolot i veruvaat vo nego i pravat se sprotivno od boga oni sakaat da bidat bog-lucifer zatoa se krijat i pravat tajni raboti se zalagaat za sloboda a oni kocat se masonite se tie sto niti vleguvaat vo rajot niti pustaat da vlezat drugi masonite i jezuitite ziveat vo bolka i sakaat na site da im ja prenesat …

  Reply

 • Biljana

  11 октомври, 2011 at 19:18

  Navistina sekogas e interesno da se procita nesto novo za masonite, no navistina ne znam sto vsusnost da komentiram za niv. Ovie statii privlekuvaat vnimanie i se interesni. Mozabi ztoa sto se nekako tainstveni… mozebi….
  pozdrav, Biljana

  Reply

Leave a Reply to Biljana Cancel Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris