Печено пиле во сланина

5 мај, 20110
pilesko so slanina

Исчистете го пилето, посолете го во внатрешноста и од надвор и обвиткајте го со тенки парчиња сланина. Потоа прицврстете со конец за готвење.

Ставете го во плех да се пече и ставете вода во него, како би се овозможило месото по печењето да биде сочно.

Кога пилето ќе биде испечено отстранете го конецот и исечете го на парчиња.

Сокот од тавата во која се печеше пилето измешајте го со павлаката, сокот од лимон, млекото и зовријте го. Со овој сос прелијте го месото.

Потребни состојки:

1 пиле

250 гр сланина

2,5 дл павлака

1 чаша млеко

сок од еден лиомон

сол

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi