Платно направенo од пајакови мрежи!

11 август, 20110
pajakmreza

Четири метри долго платно изработено од златни мрежи на повеќе од еден милион женски пајаци ќе биде изложено во јануари следната година во музејот Викторија и Алберт во Велика Британија.

Оваа уникатна ткаенина е целосно направена од пајакови мрежи собрани од областа на Мадагаскар. Околу 80 луѓе помина пет години во собирање пајаци, а потоа уште четири на развој на платното!

Според научниците, пајаковите мрежи не се користат за производството на облека од 1900та година кога слично парче текстил било изложено на изложба во Париз.

Најстариот случај на изработка на материјал од пајакова мрежа е од 1709 година , кога французинот Франсоа – Сен Хилаире де Ксавије исткаал ракавици и чорапи за кралот Луј XIV.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit