Плавшиќ: Караџиќ сакаше да ме смести во лудница

13 јули, 20110
File photo of Bosnian Serb wartime president Karadzic attending a Bosnian Serb parliament session beside Plavsic and Koljevic in Pale
Поранешната претседателка на Република Српска и хашки осуденик Билјана Плавшиќ истакнала дека Радован Караџиќ  се обидел доживотно да ја смести во лудница.
Таа во интервју за локалните медиуми рекла дека до немилиот настан дошло при враќање во Сараево по средбата со тогашниот министер за надворешни работи на Велика Британија. На аеродромот ја привеле и и’ рекле дека ќе ја однесат во лудница. На болничкиот упат стоеле два потписи на Лилјана и Радован Караџиќ, но недостасувал трет потпис благодарение на кој ја избегнала лудницата и доживотниот престој во истата.
Според нејзе, од голема помош за овој настан бил и притисокот на меѓународната заедница кон Милошевиќ. Во интервјуто порачува дека никогаш не дала изјава во која кажува дека била протерана од Србија. Наводно рекла дека во Србија има 12 милиони луѓе, па ако загинат шест уште толку ќе живеат на слобода.
Билјана Плавшиќ во своите мемоари се потсетила како ја избезумувале со различни гасови и психосупстанци за да може да го врати својот психички мир.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit