Почина британскиот актер Pete Postlethwaite

2 јануари, 20110
Pete Postlethwaite

Pete Postlethwaite британскиот актер номиниран за Оскар почина на 64 годишна возраст, по долга битка со ракот. Тој беше опишан од Стивен Спилберг како најдобар актер во светот. На почетокот на неговата кариера, филмот кој го проби беше во 1988 година е Далечни гласови. Тој беше номиниран за најдобра споредна улога во 1993 година, за наградите Оскар за неговиот настап во Во името на Отецот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi