Почина Гери Мур

7 февруари, 20110
garymoore

Гери Мур, еден од најценетите гитаристи во светот, почина во хотелска соба во Шпанија во својата 58-година. Менаџерот на неговиот поранешен бенд “Thin Lizzy”, изјави дека музичарот почина во саботата наутро кога беше пронајден мртов во хотелска соба, но за сега не знае причината за смртта. Повеќе ќе се знае по обдукцијата, која треба да биде направена во Малага. Еден од основачите на групата “Тенка Lizzy”, Брајан Дауни, изјавил дека не можел да поверува кога ја чул веста. “Јас сум во целосен шок. Тој секогаш ќе биде во моите мисли и молитви и едноставно не можам да верувам дека го нема”, изјавил  Дауни. Во својата соло кариера имаше снимено низа албуми од рок до блуз, а најголем успех постигна со безвременскиот хит Still got the blues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi