Почина кумот на рап музиката, Џил Скот-Херон

29 мај, 20110
gil сцотт херон

Џил Скот-Херон или како што најчесто го викаа “кум на рапот” и “црниот Боб Дилан” почина во Њујорк на 62 годишна возраст. Тој по враќањето од турнејата во Европа, дознал дека е хив позитивен при што имал кратка војна со болеста. Инаку еден поголем дел од неговиот живот тој се бореше и со дрогата. Неколку пати беше затваран, хоспитализиран поради оваа зависност.

Тој има донесено голем придонес за рап музиката. Негова најпозната песна е онаа која ја има направено на негова 19-та година, но ја издал две години покасно “The Revolution Will Not Be Televised”. На 23 години тој објавил две новели и снимал три албуми.

http://www.youtube.com/watch?v=rGaRtqrlGy8&feature=player_embedded

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma