Почина Марго Дудек, највисоката кошаркарка на светот

27 мај, 20110
1483477

Тажни вести ни доаѓаат од Австралија. Највисокоата кошаркарка на светот Марго Дудек починала во Петокот во болница во Бризбен. Познатата кошаркарка пред 8 дена доживеала инфаркт и паднала во кома од која повеќе не се пробудила. Да потсетиме дека Марго била бремена и го очекувала своето трето дете.

37-годишната Margo Dydek висока цели 218 см, својата кариера ја изградила во Франција и Шпанија, а во 1998 година преминала во САД каде играла во најсилната женска WNBA лигата за тимовите Utah Starzz, Connecticut Sun, Los Angeles Sparks, по завршување на својата кариера таа се сели во Аустралија каде го тренира женскиот тим на Northside Wizards од Квинсленд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma