Почнува судењето на Берлускони

6 април, 20110
silvio-berlusconi_0
Најочекуваното судење во Италија на премиерот Силвио Берлускони, обвинет за секс со малолетничка, почнува денес.
Берлускони, според изјавата на неговата асистентка, нема да се појави пред судот, а забранет е и телевизиски пренос од судницата оти судиите не сакаат “од судењето да направат циркус“.
Но, тоа ќе биде тешко, зашто и приврзаниците и противниците на Берлускони најавиле присуство пред судот во Милано. Присуство најавиле и стотици новинари кои го пратат случајот од неговиот почеток.
Италијанскиот премиер е обвинет за малолетничка проституција, тогаш со седумнаесетгодишната мароканска Карим ел Махроуг, позната под името Руби Срцекршачка. Берлускони, исто така се терети дека ја искористил својата премиерска функција за ослободување на Руби од затвор која биле уапсена за кражба.
Од 1994 година, откако Берлускони велезе во политичкиот свет, ова му е 17 граѓанска тужба.
Извор: Нетпрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi