Помош за зависници од порнографија

10 јули, 20110
12152928824e18694f88926913755271_orig

Со цел да го намали растечкиот број на зависници од порнографија, една невладина организација понудила услуги од телефонска линија со психолог како и посебени софтвери кои  ја “надгледуваат” работата на корисникот додека е на интернет.Секојпат кога корисникот ќе посети некој од сајтовите “за возрасни”, софтверот го известува директно психологот.Во третманите  е вклучен и програм за учење од  дома, дневни вежби, аудио предавања, како и пристап на онлајн  форуми каде што корисниците можат да разменуваат искуства, а и да добијат поддршка.Сајтот helpaddictions.org нуди и поддршка за партнерите на зависниците од порнографија, кои честопати се осамени и со трауми поради својот партнер.Шестнеделниот програм чини околу 98 евра и се пристапува анонимно.Терапевтот dr Kris Forester го посочува интернетот како најголема причина за порастот на заболените од  порнографија.“Оваа врста на зависност претставува огромен проблем со големи последици на животот на луѓето, нивната сексуалност, врските , а и кариерата” изјавува dr Kris Forester.Најголем број на зависници се луѓе од средната класа чии работни обврски се поврзани постојано со интернет. Истотака, голем е и бројот на пензионирани мажи кои стануваат робови наоваа зависност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit