Потете се помалку, пијте сок од репа!

6 јули, 20110
sok od repa

Порано репата се одгледувала на Медитеранот, а денес е распространета  низ целата Земја. Познати се и нејзините лековити својства. Репата содржи големи количества витамин Ц, калциум, натриум, магнезиум и бакар. Во коренот има и витамини Б1, Б3, Б6 и Е. Има антиканцерогено, антивирусно и антибактериско дејство. Можат да се употребуваат и зелените листови.

ПРОТИВ ПОТЕЊЕ

Сокот од репа може да допринесе за спречување на пртераното потење. Излупете ја свежата репа, изрендајте ја и исцедете го сокот. Сокот ставете го под пазуви или на други места од телото каде се потите пинтензивно. Сокот од репа може и да се пие, само не претерувајте со количината. Тој ја намалува активноста на потните жлезди во телото.

Сокот од репа има интензивен мирис, а не омилен ни поради вкусот. Пијте го измешан со друг сок од зеленчук, најдобро некој што изобилува со магнезиум, и ќе ги почувствувате благодетите врз вашето здравје и подобрениот мирис на вашето тело.

Сокот од репа помага кај следниве здравствени проблеми:

– артритис

– анемија

– проблеми со бешиката

– ја поттикнува циркулацијата

– добар е за црниот дроб

– добар е за кожата

– помага при слабеење

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi