Повторно ќе се отвара истрага за Аушвиц!

28 октомври, 20110
476878

Варшава – полските власти  повторно отвориле истрага за злосторствата кои беа направени во логорот Аушвиц и другите логори за време на Втората светска војна. Оваа истрага била затворена во 80-те години, поради тогашната изолација на земјите за време на Студената војна.

Повторното отварање на оваа истрага има за цел, меѓу другото, да ги пронајдени преживеаните нацистички злосторници, стоело во извештајот кој денеска бил објавен од страна на Институтот за национално сеќавање, државно тело кое истражува нацистички и комунистички злосторства.

Властите на тогашна нацистичка Германија во 1940 година го отвориле логорот во Аувиц, неколку  месеци по инвазијата на Полска. За време на наредните пет години од војната во логорот виле убиени 1,5 милиони луѓе, претежно евреи, пољаци, роми и други. Истрагата ја покренал огранокот на институтот од Краков кој се наоѓа недалеку од Аушвиц.

Не се знае дали истрагата ќе биде проширена и за другите логори, но сепак било истакнато дека ова може да има големо влијание врз покревање на нови обвиненија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş