Пристигнаа ротквиците!

16 мај, 20110
rotkvici

Ротквиците се еден од најздравите зеленчуци за овој дел од годината. Тие се богати со витамините Ц, А, Б1, Б2 како и со минералите калциум, фосфор, железо и натриум.

Затоа што тие содржат посебен вид на сулфурни соединенија, коренот има карактеристилен мирис и лут вкус. Нутриционистите велат дека колку се ротквиците полути толку се тие поздрави.

Кога се јадат свежи, тие помагаат во варењето на храната. Свежо исцедениот сок од ротквици успешно помага кај бронхитисот, настинката и грипот, акко и кај главоболката.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma