Прв филм од западот, прикажан на Северно Корејската државна телевизија

2 јануари, 20110
49738639

Севернокорејската државна телевизија, за прв пат прикажа филм кој потекнува од западот, поточно од Британија, а тоа е Играј како Бекам. Филмското остварување од 2002 година во кое играат Кира Најтли, Џонатан рајс Мајерс, бил прикажан на 26 декември на националната телевизија. Амбасадорот на Велика Британија во Пјонгјанг потврди дека филмот бил прикажан и дека, всушност, во тоа им помогнала Британската амбасада во Северна Кореја. Филмот се занимава со фудбал, кој е многу популарен спорт во Северна Кореја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi