Првиот хибриден автомобил во светот

3 ноември, 20110
0

Lohner-Porsche Mixte Hybrid-от беше првото хибрид возило, развиено во 1901 година од страна на Фердинанд Порше. Тоа беше серија хибриди кои користеа централни мотори поставени во секое тркало, и беа напојувани со електрични енергија испорачана од двете батерии на мал генератор.

Секој внатрешен електричен мотор имал моќност од 2.5 КС до 3.5 КС а можеле да развијат и до 7КС на кратки интервали. Овој автомобил развивал одлични брзини на рамно, но поради тежината на огромните батерии со огромни тешкотии идел во угорница.

Порше самиот учествувал на неколку трки со овој автомобил кој развивал до 56 km/h , и дури победил на Екселбер релито во 1901 година

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş