Раде Шербеџија: Му се восхитував на Туџман

5 ноември, 20110
111664

Поранешниот хрватски претседател Фрањо Туѓман во неговите дневниците, објавени неодамна во Хрватска, искрено го пофалил Раде Шербеџија, но и актерот не му останал должен.
Поводот бил острата полемика помеѓу Шербеџија и режисерот Вељко Булајиќ пролетта 1981 година.

– Филмовите на Вељко Булајиќ на некои свои тајни врски комуницираат со државата како заштитник, а драмата на Хрватскиот Народен Театар е без сцена, а театрите се рушат -напишал тогаш Шербеџија во Вјесник, а Фрањо Туѓман, го пофалил за тоа.

“Раде кажа многу вистина, на која се осмелил да каже бидејќи е Србин. Браво, Раде Шербеџија! Да му испратам писмо? Забележал Фрањо Туџман.

Шербеџија за хрватските медиуми изјавил дека во тоа време го познавал Туѓман.
– Се сеќавам на Туѓман во тие години, го сретнав преку Иван Шибла, како опозиционер кој јас ги почитував во оној систем. Беше интересна и мистериозна личност, ме импресионира како и другите лидери на Хрватската пролет. Тие бараа еднопартискиот систем да се промени, да се донесе демократија, изјавил Шербеџија, додавајќи дека со Туѓман подоцна се сретал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş