Разјаснет наводниот објект на Марс

9 јуни, 20111
FC Internazionale Milano v Bologna FC - Serie A

Откако астрономот аматер Давид Мартинез објави дека со помош на Google Mars успеал да пронајде цилиндричен објект на површината на Марс, по кратко време многу научници се вклучиле во разјаснување на овој феномен.

Научникот Алфред Мекивен, директор на “Planetary Imaging Research Laboratory” објаснил дека не се работи за нешто спектакуларно, туку станува збор за трага која на снимката ја оставиле космички зраци.

Мекивен објаснува дека кога се снима во вселената нема магнетосфера како на Земјата, и тука камерите се изложени на високоенергетски честички-космички зраци, кои при поминување низ сензорот на камерата во пикселите оставаат голема количина на електричен напон, а до искривување на линијата дошло поради компресија на снимката во JPG-формат.

 

One comment

  • XXX

    10 јуни, 2011 at 08:59

    Ako e taka kako sto tvrdat od NASA i razni kvazi naucnici, zosto Bio Station Alpha e trgnata od Google Earth i prostorot okolu e zamaglen i zastiten od mozni nabljuduvaci. Ako vo Amerika narodot pie nafta i im veruva na se, ovde ne proaga toa. Ovie krijat nesto 100 %. Uste prodavaat nekoi izliteni teorii deka ako Mars se gleda od zemja ima greski. Nie ne znaeme za toa (samo vo Amerika ucat fizika) drugite mora da gi slusaat sto oni drobat. Pa na snimkata se gleda mnogu jasno deka ova e videno i snimeno preku Google Earth, a ne na nekoj privaten teleskop. Kaubojska drzava, kaubojska laga. Sega fali uste crnceto Obama da izleze i da kaze deka ova go gleda na svojot i-pod ili i-phone. Ova pokazuva kolku gnila i retrogradna nacija se Amerikancite (ubijci na Indijanci).

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi