Сакате да ви се одјаде брзата храна? Само прочитајте

31 јули, 20110
hrana

Некои од јадењата кои најверојатно ви биле и едни од омилените нема да сакате никогаш повеќе да ги јадете кога ќе го прочитате ова.

Вашиот омилен шејк од јагоди содржи 50 вештачки адитиви. Овие вкусни шејкови не содржат ни грам свежо овошје, а наместо тоа имаат 50 различни хемикалии кои ќе ја дадат аромата, вкусот и мирисот на овошје. Некои од тие хемикалии се етилен ацетат кој се користи во градежништвото, хемиската индустрија… ќе го прескокнете денс овој десерт нели?

Вкусното пилешко содржи се освен пилешко месо! Пред пилешките крокети да бидат во обликот кој го гледаме кога ги јадеме и пред да бидат крцкави, тие се во обилк на лигава розова смеса која се добива од механичка сепарација на месото кое освен вкусно месо има и коски, изнутрици, кожи и се што нормално не би го јаделе. Овој процес прави смесата да е полна со бактерии, па тоа се решава така што сместа се “капе” во голема количина на амоњак. На крајот се додаваат големи количини на вештачки зајакнувачи на вкусот, како тоа повторно би заличило на месо.

Салатите во фаст фуд рестораните содржат хемикалии кои ги има во антифризот. Здравите и нискокалорични салати од Мекдоналдс со преливот кој е калоричен како еден хамбургер, се пакуваат во пластични садови. А, за да потаре нивниот рок тие се посипуваат со глицерол, хемиска состојка која ја има во антифризот. Оваа состојка предизвикува многу оштетувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit