Шеќерот и стресот…

23 јули, 20110
sekerot i stresot

Дали сте забележале кај себе или кај другите, дека луѓето кои се под стрес често посегнуваат по јаглерхидратите- сега и научните истражувања ги потврдуваат овие забелешки, а експертите дадоа објаснување зошто се случува ова.

Освен чувството на утеха простиот шеќер (глукоза), докажано е дека ги подобрува менталните функции, дури и при изложеност на стрес. Истражувачите откриле дека продуктите богати со глукоза (посебно пиалоците) ја зголемуваат количината на материи во организмот кои овозможуваат мозокот да ја апсорбира аминокиселината триптрофан, со што се постигнува и синтеза на серотонин (регулатор на расположениоет и нивото на енергија)

Сепак, обидете се да избегнувате прејадување кога сте под стрес, а овошјето (кое содржи природни шеќери, фруктоза) е многу поздраво од благите пијалоци и прерабоетните намирници, предупредуваат експертите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit