Шест нови раси на кучиња

4 ноември, 20110
3. Норвешки Лундехунд (Norwegian Lundehund)

Шест нови раси на кучиња ќе бидат изложени на Националната Изложба на кучиња 2011 презентирана од Purina. Погледнете ги…

Планинското куче „ Entlebucher“

Оваа нова раса доаѓа од Швајцарија како овчарско куче од Алпите. Она што се знае за оваа раса станува збор за многу енергични и работливи кучиња со средна големина, компактни и со силни мускули. Обично крзното им е во три бои и спаѓаат во категорија овчарски кучиња.

 

Entlebucher

Норвешки Лундехунд (Norwegian Lundehund)

Ова е уникатна раса на кучиња која има шест прсти и првично била одгледувана како птичар.

Овие кучиња се разиграни и лојални, со густо црвениЁкаво – кафено крзно.

Norwegian Lundehund

Xolo

Правилното име му е Xoloitzcuintli, но ретко кој може правилно да го изговори, па затоа скратено го викаат Xolo. Оваа античка централно американска раса за древните Ацтеки била света и дека истерувала лоши духови. Ова куче е одличен придружник кој бара малку вежбање и малку напори за одржување.

 

xolo

American English Coonhound

Оваа раса е одгледувана за опстанок на суров терен. Овој „атлет“ е познат по неговата брзина и истрајност. Ова е куче на кое му е потребно многу вежбање за да остане здраво и среќно. Спаѓа во групата на ловџиски кучиња и е многу пријатно и добро се сложува со луѓе и други кучиња.

 

American English Coonhound

Cesky Terrier

Cesky Terrier бил одгледуван за лов во пакт. Како една од Националните Чешки раси, оваа раса е по смирена отколку останатите видови териери.

 

Cesky Terrier

Finnish Lapphund

Финскиот лапунд има двојно крзно кое е најчесто се во црна, кафена или кремаста нијанса. Ова овчарско куче кое е одгледувано за чување на крдата ирваси има пријателски карактер и е одличен придружник.

finnish-lapphund

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş