Слабејте според бои и поени

8 јули, 20110
dieta bodovi

Диетата по поени ги дели производите во три групи означени по боја, а нејзината предност е што менито можете да го прилагодите според своите навики.

Ако сакате да ослабете, не смеете да “изедете“ повеќе од 40 поени на ден, а за одржување на тежината можете да внесете производи во вредност од 60 поени. Важно е да знаете дека е пожелно да земате што повеќе зелени намирници, помалку жолти и многу малку црвени. Идеалниот размер е 30 зелени поени, 18 жолти и 5 црвени.

Зелени поени

100 грама ориз, компири – 6 поени

100 грама банана – 4 поени

100 грама морков, кељ, праз, мандарина – 2 поени

Жолти поени

100 грама свинско месо – 6 поени

100 грама говедско, пилешко или сардина – 4 поени

100 грама јогурт или млеко, како и 1 јајце – 3 поени

100 грама ослиќ – 2 поени

Црвени поени

20 грама чоколадо, 125 грама пудинг – 4 поени

25 грама бисквити, 15 грама чипс, 10 парчиња крекери, 2 дл пиво, 2 дл вино – 3 поени

Лажичка мед, шеќер – 2 поени

5 парчиња солени стапчиња – 1 поен

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi