Смирете ја кожата по сончање со алое вера

19 јули, 20110
aloe 1

Сончевата светлина и годи на нашата кожа и психо-физичкото здравје, бидејки витаминот Д кој ни е многу потребен, го добиваме на овој начин. Но како и со многу работи во животот со сончање не треба да се претерува.

UVB зраците предизвикуваат опекотини и можат да делуваат канцерогено.

UVB продираат во подлабоките слоеви на кожата и ги поттикнуваа процесите кои доведуваат до стареење на кожата.
Кога ќе “изгорите” и ќе се соочите со последиците од претерано сончање, ви треба вистинско средство за да се смири црвенилото и воспалената кожа. Прва помош е алое вера

Рецепт од три состојки

Терапевтите од велнес центарот Miramonte Resort & Spa од Индиан Белс во калифорнија советуваат како да се неправи хидратантна смеса за нега на изгорана кожа од сонце.

Состојки:

  • лажица гел алое вера
  • осум капки ароматично масло од лимун
  • 20 капки витамин Е

Сите состојки промешајте ги во здела за да добиете хомогена смеса.

Лосионот може да се чува во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit