Смртоносната бактерија ЕХЕЦ стигна во Австрија

29 мај, 20110
001aa018f83f0f485f3e0b

Австриското министерство за здравство соопшти дека инфекцијата со бактеријата ЕХЕЦ е утврдена кај двајца Германци, кои се упатени во болница откако имале дијареја. Првите анализи во болницата во австриската покраина Горна Австрија ја потврдиле инфекцијата со смртоносната бактерија.

Двајцата заразени Германци две недели со велосипеди патувале од северна Германија до Австрија.

Во Германија бројот на инфицирани со смртоносната бактерија достигна над 600 од кои седум починаа.

Бактеријата може да ги разори бубрезите и мозокот, а симптомите се тежок и крвав измет, кои можат да доведат до смрт.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/