Со грашок против остеопороза

3 февруари, 20110
mung_bean

Грашокот е високо ценет зеленчук, кој е богат со хранливи материи како што се витамини, минерали, протеини и шеќери. Овој зеленчук го зајакне имунолошкиот систем, а посебно се препорачува за луѓе кои се изложени на стрес или чувствуваат постојан, хроничен замор.

Истражувањата покажуваат дека од грашок зајакнуваат коските и се намалуваат симптомите на остеопороза, го чисти нашето тело и значително ја подобрува крвната слика.

Лушпата од грашок  прилично тешко  се вари, па луѓето кои имаат проблеми со варењето на храната, овој зеленчук треба да го користат излупен или да го испасираат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma