Совети за лице без акни

27 август, 20110
savjti za lice bez akni

Дали сте приметиле дека вашиот тен е се полош кога доаѓа летото ? Влажност, топлина, пот и слоеви на креми доведуваат до создавање на акни. За да се спречи ова, најдовме совети за вас кои ќе ви помогнат во тоа.

1. Доколку имате масна кожа, вашето лице би требало да го чистите со тоник два пати на ден. Еднаш во неделата на лицето нанесете маска од глина, а доколку приметите дека маската премногу ви ја суши кожата, останете само на тоник.

2. Доколку патите од пилешка кожа, односно доколку на вашата кожа на рацете и нозете ви се направат ситни црвени испукнатини, проблемот можете да го решите така што ќе користите лосион кој содржи алфа или бета хидрокси киселини.

3. Акните можат да се појават и доколку ви израснат влакна. Доколку користите крема за депилација, користете ја онаа која е богата со етернични масла или крема за депилација на база на shea путер.

4. Акните можат да настанат и по примена на крема за сонце. Кога користите крема за сонце пробајте да ја пронајдете онаа која не содржи масло или состојка кои предизвикуваат акни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma