Спомен куќата на Тоше Проески, победник во Барселона!

7 ноември, 20111
112286

Спомен куќата во Крушево на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, прогласена е за најдобро архитектонско дело во 2011 година на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона.

Право на учество на овој фестивал имале 704 проекти од пријавени 1000, а за прв пат оваа година гласањето се одвиваше преку интернет.

Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево освоила 15.078 гласови преку интернет, а добила и најмногу гласови од меѓународното жири.

На второ место е Музејот на сеќавање и толеранција во Мексико Сити.

Спомен куќата на Тоше беше отворена на 25 април, идејното решение го направија архитектите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски, во соработка со Илија Божиновски.

httpv://www.youtube.com/watch?v=7CTOP68hRbE

Спомен куќата во Крушево на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, прогласена е за најдобро архитектонско дело во 2011 година на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона.

Право на учество на овој фестивал имале 704 проекти од пријавени 1000, а за прв пат оваа година гласањето се одвиваше преку интернет.

Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево освоила 15.078 гласови преку интернет, а добила и најмногу гласови од меѓународното жири.

На второ место е Музејот на сеќавање и толеранција во Мексико Сити.

Спомен куќата на Тоше беше отворена на 25 април, идејното решение го направија архитектите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски, во соработка со Илија Божиновски.

 

One comment

  • Marko

    10 ноември, 2011 at 12:58

    Eve jas sum Marko od Skoje i mnogu mi e drago sto arnitektite na spomen kucata na Tose
    osvoija 1 nagrada vo svetot eve od mene edno golemo Bravo .I davam podrrska i ponatamu da imaat golem uspen vo karierata..

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş