Средете ги своите нокти

18 август, 20110
Woman filing nails with a nail file --- Image by © Fabrice Lerouge/Onoky/Corbis

Убавите и негувани нокти се еден од апсолутните показатели колку се грижите за својот изглед и здравје. Освен тоа, ниту една вистинска дама неможе да си приушти да има совршено средени нокти – тие едноставно се одраз на женственоста и зборуваат за нас повеќе отколку што мислиме. Затоа, ништо не препуштајте на случајот и поработете на негата на своите нокти одвнатре и однадвор.

Од сите нутриционистички додатоци за ноктите кои пукаат и се листаат, е само еден научно признаен. Се работи за биотинот! Комплекс на витамин Б веќе подолго време се користи за лечење на коњските копита (да, баш така!), а како нашите нокти имаат, верувале или не, ист состав (кератин) – илегува дека тој витамин еднакво добротворно дејство делува и на двоножните створења.

Докторите препорачуваат 300 мг дневно, а најдобар извор на убавината за вашите нокти е храната богата со биотин, како: кикирики, домати, риба (лосос), морков, соја и сладок компир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit