SSC Tuatara- 0-320 km/h за помалку од 16 секунди

24 октомври, 20110
tuatara4

Супервозилото на Shelby- Tuatara-та полека, но сигурно прераснува во прав проектил на автопатиштата, спремен за напади на рекордите кои ги држи неприкосновениот Bugatti Veyron.

На последните тест возења беа испитувани перформансите на на Tuatara-та, односно на нејзиното забрзување од 0-320 km/h , и во секој од тестовите тоа го стори за помалку од 16 секунди- стои во службеното соопштение. Од Shelby очекуваат дека Tautara-та во “спринтот” ќе биде уште побрза зашто во моделот за продажба ќе воведат и софистицирана технологија и аеродродинамична каросерија-којашто ја нема во тест-моделот.

Испод уметнички кроената каросерија на Tautara-та ќе има V8 7литарски монструм, којшто со помош на два турбо полначи ке развива до 1350 КС. Tuatara-та , според дизајнерите во Shelvey ќе биде спремна да го нападне брзинскиот рекорд којшто во моментот го држи Bugatti Veyrone Super Sport и изнесува 431 km/h. Tuatara-та наводно ќе развида до 442 km/h. Навистина импресивно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi