Стоплете се со вкусно топло чоколадо

11 ноември, 20110
desert

Потребни состојки

250 мл. млеко

1 лажица какао

25 гр. млечно чоколадо

1 лажица шеќер

2 лажици вода

Малку ванила

Припрема: Во тенџере на оган загрејте го какаото, шеќерот, водата и чоколадото. Оставете чоколадото и шеќерот да се растопат. Постојано мешајте за да не загорат состојките.

Додајте го млекото и ванилата и мешајте се додека смесата не се згусне. Послужете во шоља за кафе, а топлото чоколадо украсете го со какао прав. Добат апетит!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi