Стотина милиони долари награда за поранешниот директор на “Гугл“

23 јануари, 20110
eric-schmidt

Американската компанија “Гугл“ соопштила дека на својот главен и извршен директор Ерик Шмит, кој заминува од функцијата, му доделила награда од 100 милиони долари.
“Гугл“ денес соопшти дека наградата се состои во акции права на сопственост и дека ќе биде исплатена во време од четири години. На местото на 55 годишниот Шмит како главен и извршен директор ќе биде коосновачот на “Гугл“ Лари Пејџ, а Шмит останува во компанијата како извршен директор.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi