Топ 10 активни вулкани

11 август, 20110

Навидум се обични планински масиви, но во нив се кријат вистински чудовишта, кои без најава со нивната лава можат да проголтаат цели села па и градови. Вулканите ги има насекаде во светот, поголемиот број од нив веќе не се активни, но ние денес ќе ви ги покажеме најгиолемите и најстрашни активни вулкани во светот.

1. Chaitén-Chile

2. Mayon-Philippines

3. Mount Etna-Italy

4. Mount Nyiragongo-Congo

5. Whakaari / White Island-New Zealand

6. Mount St Helens-Washington, USA

7. Kīlauea-Hawaii

8. Soufrière Hills-Carribean

9. Popocatépetl-Mexico

10. Sakurajima-Japan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit