Топ 10 неверојатни вулкански езера

4 август, 20110

Оваа листа е само за езерата кои имаат настанато од вулкански кратери, најчесто по ерупции. Сите овие езера имаат експлозивно минато, во сегашноста се убави и величествени, но имаат и потенцијална катастрофална иднина. Секое од нив е своја посебна приказна.

10. Ijen Езерото на островот Јава, Индонезија.

 

9. Coatepeque Caldera, вулканско езеро во Ел Салвадор.

 

8. Езерото Towada најголемото езеро од кратер во Јапонија.

 

7. Mount Katmai на Аљаска.

 

6. Laach Езерото, во Rhineland-Palatinate, Германија.

 

5. Езерото Taupo, на Нов Зеланд.

 

4. Езерото Toba на островот Суматра, Индонезија.

 

3. Crater Езеротово Орегон, САД.

 

2. Heaven Езерото сместено на границата меѓу Кина и Северна Кореа.

 

1. Езерото Nyos , во Камерун.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi