Торта од сирење (Cheese Cake)

14 јуни, 20110
strawberry_cheesecake-5684

Подготовка:

Обложете трлкалезно тавче со фолија. Изматете плазма бисквит, путер и млеко. Обложете го дното.

Посебно изматете сирње, павлака, шеќер, ванила и жолчки. Желатинот изматете го во 12 лажици вода, а кога ќе се стврдне загрејте додека не стане течен. Помешајте го и желатинот со останатите состојки. Истурете го кремот над подлогата од бисквити.

Во топла тава ставете колограм овошје и 200гр шеќер. Додадете желатин, по истата постапка.

Ставете ја во фрижидер најмалку 4 часа, а потоа може да ја послужите.

Состојки:

Тесто

 • 300гр мелен плазма бисквит
 • 100гр путер
 • 150мл млеко

Крем

 • 500гр посно сирење
 • 2 чаши кисела павлака
 • 200гр шеќер
 • 30гр желатин
 • 30гр ванилин шеќер
 • 1 жолчка од јајце

Фил

 • 1кг овошје, замрзнато или свежо (цреши, јагоди, капини, боровинки)
 • 200гр шеќер
 • 30гр желатин

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma