Убедлив триумф над Естонија, Македонија пред пласман на Евро шампионатот

9 јуни, 20110
rakomet_mazi_reprezentacija_himni

Најдобрите македонски ракометари се на чекор од пласман на Континенталниот шампионат што идната година ќе се одржи во Србија, откако денеска во Полва против домаќинот Естонија славеа со 31:25.

По денешниот триумф, в недела ни е потребен бод против Босна и Херцеговина на домашен терен, за по 13 години повторно да бидеме дел од еден Евро шампионат. Евентуално, и да загубиме од БиХ, за да ‘обезбедиме виза’ за во Србија, потребно ќе биде Естонија да загуби од Унгарија.

Македонските ракометари имаа контрола врз резултатот во текот на целиот меч, на одмор заминавме со предност од 14:8. Во вториот дел Естонците влегоа поагресивно и успеаја да ја намалат разликата на нашите најдобри ракометари, но сепак ние до крајот не го испуштавме водството.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/