Видео: 15 годишно момче ги освоил највисоките врвови на седум континенти!

28 декември, 20110
mom15

Американецот Џордан Ромеро е најмладиот алпинист на сите времиња кои ги освоил нависоките врвови на седум континенти.

Момчето од Калифорнија , на оваа идеја дошол кога имал само 9 години, а веќе на 13 години го освоил Монт Еверест, а со тоа станал најмладиот алпинист кој се искачуил на 8848 метри високата планина.

Својот прв подвиг Ромеро го остварил кога имал десет години, кога стапнал на врвот на Килиманџаро.

Мај 2006 – Килиманџаро, Танзанија, Африка, 5892 метри

Јули 2007 – Елбрус, Русија, 5642 метри

Декемри 2007 – Аконкагуа, Аргентина, 6962 метри

Јуни 2008 – Мек Кинли, САД, 6194 метри

Септември 2009 – Карстенсз, Индонезија 4884 метри

Мај 2010 – Монт Еверест Непал, Кина 8848 метри

Декември  2011 – Винсон Масиф, Антарктик 4892 метри

httpv://www.youtube.com/watch?v=f5BYak9K1xM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber