Вкусни макарони

15 април, 20110
vkusni makaroni

Сварете ги макароните и измијте ги со ладна вода. Пропржете ги исецканите домати и обарениот морков, па во нив додадете ги исцедените макарони и се заедно нека се пропржи. Во друг сад растопете го маргаринот, па додадете му 2 лажици брашно и добро измешајте. Додека се вари додадете го млекото и мешајте без престан. Додадете сол, бибер и други зачини по желба, и варете додека не се згусне. Подмачкајте ја тавата и ставете еден ред од макароните со зеленчук. Потоа ставете од бешамел сосот, па коцките шунка, малку кашкавал и повторете ја постапката уште два пати. Изматете ги јајцата и прелијте ги макароните. Одозгора ставете кашкавал и посолете со сусам. Тавата ставете ја во ререна да се пече 15 минути.

Потребни состојки:

300 гр макарони

200 гр шунка

100 гр кашкавал

100 гр маргарин

1 домат

1 варен морков

2 јајца

2 шољи млеко

2 лажици брашно

сусам

сол и бибер

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi