Во Кина отворен најдолгиот мост на светот

30 јуни, 20110
worlds-longest-bridge-china
Најдолгиот поморски мост на светот Џиаоџо Беј Бриџ долг 42 километри е отворен во Кина, по четири години изградба.
Кинеската државна телевизија Си-Си-Ти-Ви јавила дека мостот со 5.000 столбови кој ги поврзува источното кинеско пристаниште Џингдао и островот Хуангдао чинел повеќе од 1,5 милијарди долари.
Според податоците на Гинисовата книга на рекорди, најдолгиот мост до сега бил на езерото Понтчартрејн во сојузната американската држава Луизијана, чиј мост е долг 38,42 километри.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit