Забрана за избелените фармерки

25 февруари, 20110
svetli farmerki

Модните брендови како што се “H&M” и “Levis” одлучија да престанат со производство на избелените фармерки. Причината за тоа е смртните случаи кои ги има кај работниците кои ги изработуваат фармерките.

Тие се избелуваат со пескарење, со кристален силициум, при што работниците директно се изложени на овие отровни супстанци. Заради тоа од 2005 до 2009 година има 40 смртни случаи меѓу вработените.

Освен овие брендови и властите во Турција го забранија производството на овие фармерки. Исто така и оние избелени фармерки кои се наоѓаат во продавниците ќе бидат повлечени.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma