Забрзајте го метаболизмот

6 јули, 20110
metabolizam

Ако сте склони кон дебелеење или сакате да ослабнете, особено важно е да конзумирате намирници кои ке помогнат вашиот метаболизам да работи побрзо.
Протеини – јадејќи оброк богат со протеини, при разградување на истиот ќе потрошите два пати повеѓе калории одколку некој кој консумирал оброк богат со јагелнохидрати.
Пиперка – јадејќи пиперки или оброк зачинет со пиперки, метаболизмот го забрзувате за 25% и тоа 3-4 саат после оброк.

Тестенини – истражувањата покажуваат дека лицата кои јадат еднолични тестенини неколку пати на ден (на пр. само шпагети), го забрзуваат процесот на слабеење.
Житарици – истражувањата покажуваат дека лицата кои доручкуваат житарици дури за 30% ја смалуваат веројатноста да имаат порблеми со килажата.
Кафе – го забрзува метаболизмот и согорувањето калории. Доколку спортувате рекреативно согорувањето калории ќе е зголемено ако испиете филџан кафе пред тренинг.
Зелен чај – содржи голема количина полифенол, кој го активира согорувањето на вишок маснотии во организмот.
Природни намирници кои ги топат маснотиите се и ѓумбирот, кимот, циметот, цитрусното овоштие (особено  лимунот), како и јаболковиот оцет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/